3η ΘΕΣΗ ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ ΤΟΥ ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΩΝ ΣΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ 129 ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΣ

Παίδες πρωταθλητές του ΟΦΚΑ Σερρών !

3η θέση οι παίδες του ΟΦΚΑ στη βαθμολογία στα 129 Σωματεία πανελληνίως!

Διπλό χρυσό από τον Κωνσταντίνο Γεννίκη– Χάλκινο από τον Βασίλη Μπουτσιούκη– Στην Οκτάδα: Καμήλαλη, Βούλκος, Βλάχος, Σιδερίδης, Τσιακίρη, Σιδέρης, Μοσχολιού–Ρεκόρ οι Τσαβλίδου, Κρίτσκας, Κούρλιος.

Την 3η θέση ανάμεσα σε 129 σωματεία που βαθμολογήθηκαν κατέκτησαν οι αθλητές του ΟΦΚΑ της κατηγορίας ΠΑΙΔΩΝ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων, που διεξήχθη στην Κατερίνη στις 23 & 24 Ιουνίου 2018. Και με το Πρωτάθλημα Συνθέτων που θα διεξαχθεί  στις 7 με 8 Ιουλίου ο ΟΦΚΑ έχει πολλές πιθανότητες να βρεθεί στην πρώτη θέση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΕΝΝΙΚΗΣ που κατέκτησε δύο πρωτιές – χρυσά μετάλλια, στη σφαιροβολία με 17,42mκαι στη δισκοβολία με 54,39m, με δύο ατομικά ρεκόρ αντίστοιχα.

Ο δεκαθλητής ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΟΥΤΣΙΟΥΚΗΣ, χρυσός Πανελληνιονίκης των Αγώνων Λυκείων , κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 110 με εμπόδια, με την εξαιρετική επίδοση 14,31 που αποτελεί Πανσερραϊκό ρεκόρ της κατηγορίας.

Η Θωμαή Καμήλαλη βρέθηκε κοντά στο χάλκινο μετάλλιο του άλματος σε ύψος αφού με επίδοση 1,65 κατάκτησε την 4η θέση.

Την 5η θέση κατέκτησαν ο Ιάωβος Βούλκος στον ακοντισμό με 54,01μκαι ο Βασίλης Βλάχος στο άλμα σε μήκος με 6,63μ και την 6η θέση ο Αθανάσιος Σιδερίδης στο άλμα σε ύψος με 1,80 μ. Την 8η θέση κατέλαβαν ο Οδυσσέας Σιδέρης στα 400 μ με εμπόδια με 58,28, η Μαρία – Ευαγγελία Τσιακίρη (αθλήτρια μικρότερης κατηγορίας) στη Δισκοβολία με 35,62 μ, ενώ η Αθανασία Μοσχολιού ήταν στη 12η θέση στη σφαιροβολία με 11,84μ.

Ατομικά ρεκόρ πέτυχαν η επταθλήτρια Νικολίνα Τσαβλίδου που αγωνίστηκε στα 100μ με εμπόδια με 15,82 και οι αθλητές μικρότερης κατηγορίας Θωμάς Κρίτσκας στη σφυροβολία με 46,60μ και ο Πέτρος Κούρλιος στα 200 μ με 24,51.

Άτυχη στον ακοντισμό η 15χρονη Αθανασία Καταρτζή, ανανεώνει τις ελπίδες για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας της, το επόμενο Σαββατοκύριακο στην Καβάλα.