Ο ΣΕΡΡΑΙΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΡΜΑΡΕΛΛΗΣ ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΤΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΝΕΩΝ «ΛΩΖΑΝΗ 2020»

Μπήκε πρώτος  στην Τελετή και ξεκίνησαν το βράδυ της Πέμπτης  9 Ιανουαρίου 2020 οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων «Λωζάνη 2020»

Σημαιοφόρος της Ελλάδας ο Χρήστος Μαρμαρέλλης στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων «Λωζάνη 2020»

Με τον αθλητή του αλπικού σκι Χρήστο Μαρμαρέλλη να μπαίνει πρώτος στην Τελετή ξεκίνησαν το βράδυ της Πέμπτης  9 Ιανουαρίου 2020 οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων «Λωζάνη 2020».

Η ελληνική αποστολή, που χαρακτηρίζεται η πολυπληθέστερη όλων των εποχών, αποτελείται από 12 αθλητές και τη συνοδεύουν τέσσερις προπονητές, η Σοφία Γκρίτση, ο Κυριάκος Ξάνθης, ο Νίκος Αναστασιάδης και ο Φώτης Δασκαλόπουλος. Αρχηγός της αποστολής είναι το μέλος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Βασίλης Κατσώρας και Τεχνικός Σύμβουλος ο Στράτος Καρέτος.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες είναι: Χρήστος Μαρμαρέλλης (Αλπικό Σκι) Άγγελος Αντωνιάδης (Δίαθλο), Γεώργιος Αναστασιάδης (Δρόμος Αντοχής), Σπυρίδων Παπαδόπουλος (Δρόμος Αντοχής), Γεώργιος Αλμπανίδης (Ελεύθερο Σκι), Δημήτριος Γραικός (Χιονοσανίδα), Ελένη Ιωάννου (Δρόμος Αντοχής), Στυλιανή Γιαννακοβίτη (Δρόμος Αντοχής), Μαρία Καλτσογιάννη (Αλπικό Σκι), Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου (Δίαθλο), Νεφέλη Τίτα (Δίαθλο), Ιωάννα Κώτσαλου (Δίαθλο).

Οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων «Λωζάνη 2020» θα ολοκληρωθούν στις 22 του Ιανουαρίου. Μετέχουν περίπου 1800 αθλητές και αθλήτριες ηλικίας 15-18 ετών από 79 χώρες.

Στο άθλημα των Αλπικών οι δύο χιονοδρόμοι που θα μας εκπροσωπήσουν είναι οι Χρήστος Μαρμαρέλλης και Μαρία Νικολέτα Καλτσογιάννη με συνοδό την Σοφία Γκρίτση, μέλος του ΔΣ της ΕΟΧΑ. 

Το πρόγραμμα των αγωνισμάτων για τα αλπικά αγωνίσματα έχει ως εξής:

· Παρασκευή 10 Ιανουαρίου: Υπεργιγαντιαία τεχνική κατάβαση (SG) ανδρών γυναικών

· Σάββατο 11 Ιανουαρίου: Σύνθετο Αλπικό (ΑC) ανδρών γυναικών

· Κυριακή 12 Ιανουαρίου: Γιγαντιαία τεχνική κατάβαση (GS) γυναικών

· Δευτέρα 13 Ιανουαρίου: Γιγαντιαία τεχνική κατάβαση (GS) ανδρών

· Τρίτη 14 Ιανουαρίου: Τεχνική κατάβαση (SL) ανδρών γυναικών

Τετάρτη 15 Ιανουαρίου: Παράλληλο (SL) ομαδικό μικτό

Στο άθλημα του Διάθλου θα λάβουν μέρος οι Άγγελος Αντωνιάδης, Ιωάννα Κώτσαλου, Νεφέλη Τίτα και Χαραλαμπίδου Κωνσταντίνα, με συνοδό τον ομοσπονδιακό προπονητή Κυριάκο Ξάνθη. 

Το πρόγραμμα των αγωνισμάτων για το Δίαθλο έχει ως εξής:

· Σάββατο 11 Ιανουαρίου: Ατομικό 12,5 χλμ ανδρών και 10 χλμ γυναικών

· Κυριακή 12 Ιανουαρίου: Μικτή σκυταλοδρομία

Τρίτη 14 Ιανουαρίου: Ταχύτητα 7,5 χλμ ανδρών και 6 χλμ γυναικών

Στο άθλημα των Δρόμων Αντοχής θα συμμετέχουν οι Γιώργος Αναστασιάδης, Σπύρος Παπαδόπουλος, Στυλιανή Γιαννακοβίτη και Ελένη Ιωάννου, με συνοδό τον ομοσπονδιακό προπονητή, Νίκο Αναστασιάδη.

Το πρόγραμμα των αγωνισμάτων έχει ως εξής:

· Σάββατο 18 Ιανουαρίου: XC Cross ανδρών γυναικών

· Κυριακή 19 Ιανουαρίου: Ταχύτητα ανδρών γυναικών

Δευτέρα 20 Ιανουαρίου: Ατομικό ανδρών και γυναικών

Στα αθλήματα Ελεύθερου Σκι και Χιονοσανίδας θα συμμετέχουν οι Γιώργος Αμπανίδης και Δημήτριος Γραικός αντίστοιχα με συνοδό τον ομοσπονδιακό προπονητή, Φώτη Δασκαλόπουλο.

 Το πρόγραμμα των αγωνισμάτων έχει ως εξής:

· Κυριακή 19 Ιανουαρίου: Ski Cross (SC) ανδρών 

Δευτέρα 20 Ιανουαρίου: Boardercross (SBX) ανδρών 

Πηγή: Με πληροφορίες από την Ελληνική Ομοσπονδία Χειμερινών Αθλημάτων.