Ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ 2019 ΣΤΗΝ ΕΠΣ ΣΕΡΡΩΝ

Κόκκινο το Κύπελλο Σερρών 2019, καθώς ο Πανσερραϊκός επικράτησε τελικά με 1-0 του Απόλλωνα Παραλιμνίου,

Κυπελλούχος της ΕΠΣ Σερρών ο Πανσερραϊκός μετά από έναν τελικό που δεν πρόσφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις

Κόκκινο το Κύπελλο Σερρών 2019, καθώς ο Πανσερραϊκός επικράτησε τελικά με 1-0 του Απόλλωνα Παραλιμνίου, χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 51’ ο Τζώρτζ Ομπόσου, ο οποίος αναδείχθηκε με το «χρυσό» αυτό γκολ και σε MVP του τελικού.

Σε ένα παιχνίδι μοιρασμένο που τελικά δεν πρόσφερε τις συγκινήσεις που περίμεναν οι πάνω από 1500 φίλαθλοι, που βρέθηκαν τη Μεγάλη Τετάρτη στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών.  Κι αυτό γιατί μπορεί το πρώτο ημίχρονο να ήταν σε γενικές γραμμές καλό και να άφησε υποσχέσεις για καλύτερη συνέχεια, αυτή δεν ήταν η αναμενόμενη, παρότι στο Β’ ημίχρονο και οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά, ενώ τα Λιοντάρια πέτυχαν στο 51΄ το μοναδικό γκολ του Τελικού, που τους χάρισε το τρόπαιο. Από κει και πέρα η τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα του Παραλιμνίου ανέβασε την απόδοσή της και για ένα 15λεπτο πίεσε για την ισοφάριση. Την πλησίασε σε μια δυο περιπτώσεις, δεν την πέτυχε όμως και σταδιακά οι πολλές αλλαγές και οι διαρκείς διακοπές για παροχή πρώτων βοηθειών έριξαν τον ρυθμό του Τελικού με αποτέλεσμα στο τελευταίο 20λεπτο να μην παίζεται και πολύ ποδόσφαιρο.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Σαφούρη βρήκε τους παίκτες του Πανσερραϊκού να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρώτου τους κυπέλλου Σερρών που θα τους οδηγήσει στον θεσμό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδας.                                                                   Η διαιτητική ομάδα υπό τον Ντίνο Σαφούρη τα πήγε καλά, δεν είχε εξάλλου να αντιμετωπίσει και την δύσκολη φάση.(Διαιτητής: Σαφούρης Κων/νος. Α’ βοηθός: Κρυωνάς Χρήστος. Β’ βοηθός: Δουλγέρης Δημήτριος. 4ος διαιτητής: Κεφαλάς Δημήτριος).

Πανσερραϊκός (Ηλ. Εγγονίδης): Στεφανίδης, Μπάρδας, Αποστολόπουλος(93′ Παπαδόπουλος), Καστριτσέας, Κούτλας, Πολύζος, Πέτρου(72′ Κονταξής), Ζιώγας, Κεχαγιάς(64′ Παπαβασιλείου), Γκούρτσας, Ομπόσου(85′ Μακούσης)

Απόλλων Παραλιμνίου (Π. Δημητρίου): Γουναρίδης, Δ. Τριανταφύλλου, Τάκας(56′ Σιψής), Κουτζαβασίλης, Μερεσιώτης, Δέντσας(58′ Νικολαΐδης), Μουτεσίδης, Κ. Τριανταφύλλου, Ζυγκερίδης(77′ Ντιαλό), Β. Καρυοφύλλης, Τσαούσης