ΗΤΤΑ ΤΟΥ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ ΚΑΙ ΙΣΟΠΑΛΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ Γ΄ΕΘΝΙΚΗΣ 2018-2019

«Μαύρη» για τις σερραϊκές ομάδες και η 5η αγωνιστική της γ΄εθνικής

 

Στο «παρά πέντε» έχασε ο Εθνικός Σιδηροκάστρου – Στο «και πέντε» ισοπαλία ο Απόλλων Παραλιμνίου

 

Δεν τα πήγαν καλά οι σερραϊκές ομάδες και αυτή την αγωνιστική…Μετά την‘ασχημη 4η αγωνιστική και την 5η αγωνιστική αγνοείται η νίκη για τις σερραϊκές ομάδες. Ο Πανσερραϊκός …κεραυνοβολήθηκε στο δημοτικό γήπεδο Σερρών με 1-2 από τον Κεραυνό Πέρνης και γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα, ο Εθνικός Σιδηροκάστρου «γεύτηκε» την ήττα-μιμούμενος τον Πανσερραϊκό-  για δεύτερη στη σειρά αγωνιστική στο Καλαμπάκι (1-0 από την τοπική Α.Ε.), ενώ ο Απόλλων στο Παραλίμνιο στο…τσακ της λήξης απέφυγε την ήττα, αφού ο Δέντσας τον «ύτρωσε» στις καθυστερήσεις πετυχαίνοντας το γκολ της ισοφάρισης…

 

Α.Ε. Καλαμπακίου –Εθνικός Σιδηροκάστρου  1-0

Δεν τα κατάφερε ο Εθνικός Σιδηροκάστρου στο Καλαμπάκι και γνώρισε την δεύτερη του ήττα σε σύνολο πέντε αγωνιστικών. Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να κάμψουν την αντίσταση των “μπλε” λίγο πριν την λήξη και συγκεκριμένα στο 86′ λεπτό όταν ο Ντόβας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι παίχτες του Σάκη Καρυπίδη πήγαν το παιχνίδι στον ρυθμό τους, αλλά το Καλαμπάκι βρήκε λίγο πριν το φινάλε το πολυπόθητο γκολ και κατέκτησε το πρώτο του τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να έχουν μοιρασμένες ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο τέρμα, κάτι που έκαναν πραγματικότητα οι Δραμινοί πανηγυρίζοντας έξαλλα την νίκη.

ΑΕ Καλαμπακίου: Καλετζής, Πέτρο, Μίτρε, Καπογκίρι, Τσερκέζος, Κασαπίδης, Καλατζίδης, Θεοδοσιάδης,Σαββίδης, Μαυροβασίλης,Βασιλειάδης.

Εθνικός Σιδηροκάστρου: Τσιντσάρης, Τσιντσάρης  Γ., Πετρίδης, Καρυπίδης, Τσιατμάς, Αβράμης, Νικολαϊδης, Τοπάλ, Γεράκης,Τσεμπερίδης,Παπίτσας.

 

Απόλλων Παραλιμνίου- Άρης Αβάτου  1-1

Με λυτρωτή τον Τάσο Δέντσα στις καθυστερήσεις το Παραλίμνιο πήρε έστω τον βαθμό της ισοπαλίας από τον Άρη Αβάτου και απέφυγε έτσι μια καταστροφική ήττα από ακόμα μια ομάδα (η προηγούμενη ήταν η Καβάλα που πέρασε νικηφόρα) που έχει βλέψεις για πρωταθλητισμό.

Καθολική ήταν η υπεροχή του Παραλίμνιου στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Αρη Αβάτου με τους παίκτες του Παύλου Δημητρίου να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ αλλά  ο Αμουτζάκης είχε διαφορετική άποψη και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Ο τερματοφύλακας Σαββίδης του Απόλλωνα, χρειάστηκε να επέμβει μόλις μια φορά, ύστερα από προσπάθεια του Ψεμματά στο τέλος του ημιχρόνου που έληξε, με λευκή ισοπαλία χωρίς τέρματα, 0-0.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο γήπεδο του Απόλλωνα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου καθώς οι παίκτες της Σερραϊκής ομάδας πίεζαν συνεχώς για να πετύχουν κάποιο τέρμα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Το σοκ για τους γηπεδούχους ήρθε μέσα σε 10 λεπτά καθώς ο Μπονέρης τραυματίστηκε σοβαρά και αντικαταστάθηκε στο 64´, ενώ στο 74´, ο Σιχλιμοίρης με κεφαλιά, ύστερα απο σέντρα του Δόντσου, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Ξάνθης.

Η λύτρωση για τους Σερραίους ήρθε στο παρά ένα…όταν στο 92ο λεπτό ο Τσαούσης σέντραρε στην μεγάλη περιοχή του Αμουτζάκη και ο πολύπειρος Τάσος Δέντσας κατάφερε να μπει στην πορεία της για να σκοράρει με το κεφάλι και να γράψει εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών το τελικό 1-1!

Απόλλων Παραλιμνίου: Σαββίδης, Μαυρομάτης, Τσαούσης, Κουτζαβασίλης, Τριανταφύλλου Δ., Δέντσας, Τριανταφύλλου Κ., Μπονέρης, Ζυγκερίδης, Κεχαγιάς, Λαζαρίδης

Άρης Αβάτου: Αμουτζάκης, Κούτρας, Ψεμματάς, Παπαδιώτης, Κουτσούμπας, Ταχτσίδης,  Σαρηγιαννίδης, Δόντσος,  Κοτόπουλος, Γκέκας, Βαφειάδης

 

Γ΄Εθνική: Αποτελέσματα 5ης Αγωνιστικής

Απόλλων Παραλιμνίου – Άρης Αβάτου                  1-1

Αλέξανδρος Κιλκίς – Αετός Ορφανού                   0-0

Πανσερραϊκός – Κεραυνός Πέρνης                       1-2

ΑΕ Καλαμπακίου – Εθνικός Σιδηροκάστρου           1-0

Νέστος Χρυσούπολης – Καβάλα                           3-2

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΠΑΟΚ Κοσμίου         2-0

Ορφέας Ξάνθης – Ασπίδα Ξάνθης                         4-0

 

Βαθμολογία(Σε 5 αγώνες)

  1. Ορφεας Ξάνθης (12-5) 13
    2. Νέστος Χρυσούπολης (13-6)               11
    3. Αετός Ορφανού Καβάλας         (10-6)               10
    4. Πανσερραϊκός                        (10-7)                 9
    5. Καβάλα                                  (7-3)                   8
    6. Άρης Αβάτου Ξάνθης               (7-4)                   8
    7. Κεραυνός Πέρνης Καβάλας      (5-3)                   7
    8. Αλέξανδρος Κιλκίς                  (5-3)                   6
    9. Εθνικός Σιδηροκάστρου           (2-5)                   5
    10. ΠΑΟΚ Κοσμίου Ροδ.              (3-7)                   4
    11. ΑΕ Καλαμπακίου Δράμας        (3-10)                 4
    12. Απόλλων Παραλιμνίου           (2-4)                   4
    13. Εθνικός Αλεξανδρούπολης     (5-10)                 3
    14. Ασπίδα Ξάνθης                     (2-13)                 3

Η επόμενη αγωνιστική (6η 4/11 15:00):

Αλέξανδρος Κιλκίς – Απόλλων Παραλιμνίου
Άρης Αβάτου – Πανσερραϊκός
Αετός Ορφανού – Α.Ε. Καλαμπακίου
Κεραυνός Πέρνης – Νέστος Χρυσούπολης
Εθνικός Σιδηροκάστρου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Καβάλα – Ορφέας Ξάνθης
ΠΑΟΚ Κοσμίου – Ασπίδα Ξάνθης